MENU
Home Page

Who's Who (from 1st September 2018)

Senior Leadership Team

Karen Riches - Head of School and Safeguarding Lead

Hilary Luckman - Interim Deputy Head Teacher, Assessment/Pupil Premium, Safeguarding

 

Teaching Team

Rebecca Black - Year 1 Teacher

Amalia Dessouki - Year 1 Teacher

Angela Flint - Reception Teacher, DT Lead

Alison Gilligan - Year 6 Teacher, PPA Cover Teacher

Clare Houghton - SENCo and Inclusion Manager, Safeguarding

Amanda Ketley - Year 5 Teacher, Science and MfL Lead, G&T/More Able Lead

Anne Lees - MFL Teacher

Cherilyn Long - Teacher, Artsmark and Art Lead (on Maternity Leave)

Tania Nasrin - Year 3 Teacher, RE/Collective Worship Lead

Sue Powell - Year 3 Teacher, PE/Sports Lead

Carrie Rollinson - Year 4 Teacher, Computing Lead

Emma Savill - Year 2 Teacher, Music Lead, School Council/Pupil Voice

Benjamin Sharp - Year 6 Teacher, Upper KS2 Phase Leader, KS2 English Lead

Daniel Shipley - Year 5 Teacher, History and Geography Lead

Peter Sills - KS2 Music Teacher

Ben Speller - Year 4 Teacher, Lower KS2 Phase Leader, Maths Lead

Kathy Street - Reception Leader, Phonics/Curriculum/Learning Behaviours Lead

Lauren Tyler - Year 6 Teacher, SMSC and PSHE Lead, School Council/Pupil Voice

Debbie Wallace - Year 3 Teacher, PE/Sports Lead

Gill Wishart - Year 1 Teacher, EAL Lead

Helen Wolstencroft - Year 2 Teacher, KS1 Phase Leader, EYFS/KS1 English Lead

 

Learning Support Team

Michelle Bayley

Sharon Boughen

Eliana Bowen Viv Brown (MDA)
Ann Broyd (MDA) Mary Clark
Beverly Couldridge Wendy Cunningham (KS1 Lead LSA)
Natalie Harris (MDA) Clare Hawkins
Vicky Hughes (Lower KS2 Lead LSA) Catherine Clark (Reception Lead LSA)
Jill Lucas Debbie Lyons (Upper KS2 Lead LSA)
Fleur Lyons (Deputy MDA Supervisor)

Hulya Onal (MDA)

Sam Sullivan (MDA) Sandra West

Tracey Webb (MDA Supervisor)

Paula Bridge (MDA)

Sarah Williams (Sports Coach)

Anna Hopkins (MDA)

Gemma Hooper (MDA) Gill Leslie (SEMH LSA)
Rose Storey (SEMH LSA) Hayley Savage (MDA)
Vicky Whiteway-Wilkinson (MDA) Natalie Brown (MDA)

 

Office and Support Team

Sam Dale - School Business Manager

Jenny Playford

Caroline Poole

Shirley Underwood

 

Julie Willmer - ICT Technician/Computing

 

Jade Harding - Sports Coach

Tina Lindsay - Sports Coach

 

Midday Assistant Team

Tracey Webb - MDA Supervisor

MDAs:

Mona White Laura Peek
Vrushali Gangal Joanna Oluwatobi
   
Inclusion Team  
Jo Kendall Family Support Inclusion Co-ordinator
Jane Fieldson Counsellor


Site Team

Brian Sainsbury - Site Manager, MDA

Patrick Hudson - Assistant Site Manager
 

 

Top